Vybíráme kontaktní čočky
Všechny typy kontaktních čoček, jak čiré dioptrické tak i barevné
kontaktní čočky, se vyrábějí z různých materiálů a v různých parametrech
(zakřivení, průměr). Je tedy velmi důležité mít čočky odborně
naaplikováné kontaktologem, aby vyhovovaly vašemu oku a tedy
nezpůsobovaly žádné komplikace.
Více...
Kontaktní čočky se vyrábějí s různým intervalem výměny (= doba trvanlivosti od otevření čočky), který se odvíjí zejména od typu použitého materiálu. K dostání jsou jednodenní kontaktní čočky, čtrnáctidenní kontaktní čočky, měsíční kontaktní čočky, popř. tříměsíční kontaktní čočky. Interval výměny je třeba striktně dodržovat, protože po jeho uplynutí čočka ztrácí požadované vlastnosti a mohla by oko nenávratně poškodit.
Barevné kontaktní čočky se většinou vyrábějí z podobného materiálu jako čiré kontaktní čočky, nejčastěji z hydrogelu, do kterého je zabudována požadovaná barva. Hydrogel je materiál, který není příliš propustný pro kyslík a proto jsou barevné čočky určeny spíše pro občasné nošení. Podle počtu vrstev, v jakých je barva do čočky zanesena, rozlišujeme čočky krycí (překryjí i tmavé oči) a čočky tónovací (dobarvují přirozenou barvu očí).
Na trhu jsou k dostání také kontaktní čočky ke korekci astigmatismu a také presbyopie. Při koupi tórických kontaktních čoček musíte znát kromě zakřivení a dioptrií také dioptrickou hodnotu cylindru a osu cylindru. Při koupi bifokálních nebo multifokálních kontaktních čoček musíte znát kromě zakřivení a dioptrií také hodnotu addice (přídavku do blízka).
Méně...